Múlt, jelen és jövő az okoseszközök világában

Okosotthonok evolúciója:
Az okostelefonnal vezérelhető konyhai és háztartási gépek az elmúlt évtizedben jelentek meg a boltok polcain.
„Ez a technológia folyamatosan fejlődik, ezért napjainkban egyre több eszköz válik intelligensebbé és távolról vezérelhetővé”
– hívta fel a figyelmet Lucza András, az SDA Divíziójának vezetője.
Kevéssé ismert tény, de az első „okoseszköz” valójában még nem is az okostelefonhoz kapcsolódik. A legelső házi okoseszköz története az előző évszázadba nyúlik vissza. Az ’50-es és ’60-as években James Sutherland mérnök az amerikai Westinghouse Electric cégnél volt alkalmazásban. Az ő szakterülete eredetileg a különböző erőművek vezérlőrendszereinek tervezése volt. A férfi 1966-ben bemutatta saját fejlesztésű ECHO IV „otthonüzemeltető” gépét, amely már képes volt szabályozni a lakás hőmérsékletét, valamint ki- vagy be lehetett vele kapcsolni egyes elektromos készülékeket. Emellett ételreceptek és bevásárlólisták készítésére is kiválóan alkalmas volt. Kereskedelmi forgalomba sohasem került, ennek ellenére úttörőnek számított a maga nemében.
Új szelek szárnyán
Az előző évtizedben három nagy gyártó is kínált wifi-kapcsolattal ellátott konyhai gépeket, mint például a mosogató, sütő vagy mikrohullámú sütő. Ez kezdetben még olyan funkciókat tett lehetővé, mint például az értesítés küldése a mosási, vagy sütési ciklus végén.1 Mindemellett már bizonyos alapszintű távoli irányításra is alkalmasak voltak, mint például a sütési ciklus elindítása vagy leállítása.
Emellett a telefonra telepített alkalmazás révén arra is használható volt, hogy különféle hibaellenőrzéseket futtassanak le a felhasználók, ami így közelebb vitte őket a probléma megoldásához. A mérnökök azonban már ekkor dolgoztak azon, hogy a konyhai és háztartási gépek akár otthonunktól távol is vezérelhetők legyenek.
Napjaink megoldásai
A Sencor okostelefonnal vezérelhető háztartási gépei az erre a célra kifejlesztett Tuya alapú Sencor Home applikációval vezérelhetők. „Amennyiben letöltjük ezt az alkalmazást az okostelefonunkra, akkor lehetővé válik különböző otthoni eszközök, például robotporszívók, mobil klímaberendezések, vagy konvektorok irányítása. A technológiának köszönhetően ráadásul ezt akár az otthonuntól távol, akár a munkahelyen, vagy egy kényelmes karosszékben ülve is megtehetjük”- hangsúlyozta Lucza András. Hozzátette: az iOS és Android rendszerű telefonokon futó alkalmazás több mint 40 termékhez érhető el. Az említett termékkategóriák mellett a Sencor okos személyi fitneszmérlegeihez, digitális vérnyomásmérőihez, oszlop- vagy állóventilátoraihoz, automata kávéfőzőihöz, meteorológiai állomásaihoz, olajradiátoraihoz, illetve egyes intelligens forró levegős fritőzeihez is használható.
Határ a csillagos ég?
A háztartási gépek vezérlésére szolgáló alkalmazások száma folyamatosan növekszik, mivel az okosotthon technológia egyre népszerűbbé válik. Könnyen lehet, hogy a jövőben megjelennek a háztartásokban olyan MI-alapú rendszerek, amelyek képesek lesznek előre jelezni az igényeinket, így kávét készítenek, amikor felébredünk, vagy automatikusan bekapcsolják a párátlanítót, ha a páratartalom meghalad egy előre beállított szintet.

1 – https://kitchenofthefuture.wordpress.com/2014/04/29/lauren-simps/